ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Νίκες με ανατροπή για Ιωνικό 1-2 τον Λεβαδειακό, Ξάνθη στην 21η αγωνιστική – Όλα τα γκολ

Ο Ιωνικός πήρε σπουδαίο «διπλό» στη Λιβαδειά.

Με ανατροπή και τρομερή αντεπίθεση, ο Ιωνικός πέρασε νικηφόρα από τη Λιβαδειά, επικρατώντας 2-1 του Λεβαδειακού. Οι Βοιωτοί έμειναν στο -8 από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ τους έπιασε στους 38 βαθμούς και η Ξάνθη, η οποία με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε 3-1 στην Ιεράπετρα του τοπικού ΟΦΙ.

Στη Ρόδο, ο Διαγόρας επέστρεψε στις νίκες, καθώς νίκησε 2-0 τον ΑΟ Τρίκαλα.

Ανατροπή ανόδου για Ιωνικό
Ο Ιωνικός απέκτησε σαφές προβάδισμα ανόδου, καθώς επιβλήθηκε 2-1 του Λεβαδειακού με ανατροπή και απέκτησε αέρα 8 βαθμών, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος και προηγήθηκε μόλις στο 8’ με εξαιρετική ενέργεια του Πολέτο. Οι Βοιωτοί είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τον Ιωνικό να μπαίνει πιο δυνατά και να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 58’ ο νεοεισελθών Ματσούκας πέτυχε το 1-1 και στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά. Στο 81’ μια ακόμα αλλαγή του Σπανού, ο Μάναλης με κεφαλιά σημείωσε το 1-2.

Ο Μάναλης έκρινε με το γκολ που πέτυχε το Λεβαδειακός-Ιωνικός.

Το ρολόι δείχνει 76ο λεπτό και ο Δημήτρης Σπανός αντικαθιστά τον πρώτο του σκόρερ Ματίας Κάστρο, με τον Γιώργο Μάναλη που έχει σκοράρει τέσσερις φορές φέτος μετά το 80′ για τον Ιωνικό και έχει «σώσει» την παρτίδα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Έλληνας φορ θα πιάσει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ματσούκα και θα γράψει το 2-1 για την ομάδα του στη Λειβαδιά.

Ο Δημήτρης Σπανός με τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το παιχνίδι καθώς Ματσούκας και Μάναλης πέτυχαν τα κρίσιμα τέρματα που έφεραν τον Ιωνικό στο +8 από τους διώκτες του.

Αιφνιδιασμός με Πολέτο
Στη δύναμη και την ένταση πήγε το πρώτο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός μπήκε με… φόρα και αναζήτησε το γρήγορο γκολ. Το βρήκε στο 8′ με τον Πολέτο να ανοίγει το σκορ με μακρινό σουτ και όντας αμαρκάριστος.

Ο Ιωνικός που αιφνιδιάστηκε είχε δυσκολία στο να δημιουργήσει φάσεις και να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, αν και ισορρόπησε μετά το 15λεπτο. Απείλησε με το σουτ του Πλατέλλα στο 21′ και τον Μένκα να κάνει καίρια επέμβαση, ενώ στο 34′ ο Μαρίνος απάντησε με νέο σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Ανατροπή με «χρυσές» αλλαγές
Ο Ιωνικός πάτησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε περισσότερη ενέργεια και δεν άργησε να βρει τρόπο να αντιδράσει. Η είσοδος του Νιάσε έδωσε την ώθηση στη μεσαία γραμμή και οι Νικαιώτες ισοφάρισαν στο 58′ με ένα απίστευτο γκολ του Ματσούκα μόλις 80” μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Πριν το 1-1 είχε προηγηθεί η κομβική απόκρουση του Γκίνη στο τετ α τετ με τον Μπιανκόνι, ενώ στο 63′ ο Κάστρο έχασε και τρομερή ευκαιρία να σκοράρει με τον Μένκα να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

Ο Ιωνικός όχι μόνο δεν το βάλε κάτω, αλλά επιβεβαίωσε πως «χτυπά» στο τέλος. Ο Μάναλης που επίσης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Σπανού, υπέγραψε μια ακόμη ανατροπή και το τελικό 1-2 στο 81′.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μένκα, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (69′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Μαρίνος (61′ Νίκας), Μπιανκόνι (82′ Μυτίδης).

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαζός (57′ Ματσούκας), Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Γκοτσούλιας (57′ Νιάσε), Ρόλε (90′ Πογοσιάν), Πλατέλλας (90+1′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο (76′ Μάναλης).

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Ιωνικού Δημήτρης Σπανός μεταξύ άλλων δήλωσε: Σπανός: «Θα πάθουμε ζημιά αν δε διαχειριστούμε τη διαφορά»

Απέδρασε στο φινάλε η Ξάνθη
Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Ξάνθη στην Ιεράπετρα με 2-1, αν και ο ΟΦ Ιεράπετρας του έβαλε δύσκολα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν καλύτερη και πιο… επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ΟΦΙ στο 45’ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ντάλα Κόστα. Η Ξάνθη πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο 80’ στην ισοφάριση με τον Καπνίδη και στο 88’ ο Μικελτάντζε πέτυχε το γκολ της νίκης των φιλοξενούμενων για το τελικό 2-1.

Επιτέλους νίκη ο Διαγόρας
Στις νίκες επέστρεψε ο Διαγόρας μετά από επτά αγωνιστικές, ο οποίος επικράτησε 2-0 των Τρικάλων. Οι Ροδίτες ήταν πιεσμένοι και από το ξεκίνημα του αγώνα προσπάθησαν να σκοράρουν, χάνοντας ευκαιρίες. Στο 28’ ο Σμυρλής με ωραία ενέργεια πέτυχε το 1-0. Ο ΑΟΤ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Διαγόρας διαχειριζόταν σωστά το υπέρ του σκορ και στο 63’ ο Ντοριβάλ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, σημείωσε το 2-0.