ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

SUPER LEAGUE 2: Κορυφή πάλι ο Ιωνικός 1-2 τον ΟΦΙ (βίντεο) στην 16η αγωνιστική, όλα τα ματς

Νέα νίκη του Ιωνικού, ενώ Λεβαδειακός και Ξάνθη γκέλαραν.

Ο Ιωνικός δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε 2-1 του ΟΦΙ στην Ιεράπετρα, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής. Μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε και τη γκέλα του Λεβαδειακού, που έμεινε στο 0-0 απέναντι στα Τρίκαλα.

Στα Περιβόλια, Χανιά και Ξάνθη έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Την αγωνιστική του άνοδο συνέχισε η Δόξα Δράμας και στη Ρόδο, καθώς επικράτησε 3-1 του Διαγόρα. Πλέον οι «Μαυραετοί» έφτασαν τους 17 βαθμούς, ενώ οι Ροδίτες έχασαν για δεύτερη συνεχόμενη σειρά στην έδρα τους.

Λύτρωση με Μάναλη
Μια ακόμη νίκη στο φινάλε πέτυχε ο Ιωνικός, ο οποίος απέδρασε από την Ιεράπετρα, επικρατώντας 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας. Οι «κυανόλευκοι» ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο και στο 16’ ο Κάστρο βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ. Η πίεση όμως των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 32’ ο Ματσούκας έκανε τη σέντρα και ο Βλαχομήτρος με πλασέ πέτυχε το 0-1. Ο ΟΦΙ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και στο 65’ έφτασε στην ισοφάριση με ωραίο γκολ του Φουάση. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ της νίκης, αλλά ο Ιωνικός ήταν αυτός που σκόραρε. Στο 84’ με πλασέ ο Μάναλης σημείωσε το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Ο Ιωνικός το ξανάκανε και αρνήθηκε να χάσει βαθμούς και στην Κρήτη.

Με τον Μάναλη να σκοράρει στο 84′ και τους Νικαιώτες να δείχνουν χαρακτήρα, για ακόμα μια φορά στο τελος, ήρθε το «διπλό» κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε μετά από ένα θρίλερ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, αντέδρασε στο δεύτερο ο ΟΦΙ, όμως, επιβεβαιώθηκε πως στο τέλος νικά ο Ιωνικός.

Με αποτέλεσμα αυτό, οι Νικαιώτες βρίσκονται πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Βρήκε τον τρόπο
Ο Ιωνικός είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και την αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Με τον ΟΦΙ να είναι κυρίως σε παθητικό ρόλο, οι Νικαιώτες μετά το 10λεπτο πήραν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και σταδιακά δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να απειλήσεις.

Το παιχνίδι είχε λίγες φάσεις, όμως, ο Ιωνικός ήταν φανερό πως αναζητούσε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Κάστρο στο 16′ βρήκε δίχτυα, αλλά χρεώθηκε με οφσάιντ, ενώ στο 32′ ο Βλαχομήτρος από το εκπληκτικό γύρισμα του Ματσούκα έγραψε το 0-1, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ξανά στο τέλος, λύτρωση με Μάναλη
Ο Ιωνικός όμως δεν το έβαλε κάτω. Όπως συνηθίζει να κάνει τη φετινή σεζόν βρηκε τρόπο να σκοράρει μετά το 80′. Ο Μάναλης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή και στο 84′ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για τους Νικαιώτες.

Αντίδραση με Φουάση
Ο ΟΦΙ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Ιωνικός έδωσε χώρους δράσης. Οι Κρητικοί είχαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους σε σχέση με το πρώτο μέρος και με τον Φουάση αιχμή του δόρατος δημιούργησε κινδύνους.

Ο Συριανός άσος υποχρεώσε τον Αναγνωστόπουλο σε τρομερή επέμβαση στο 52′, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει με μακρινό σουτ στο 65′. Ο ΟΦΙ εξακολούθησε να πιέζει για την ανατροπή με τον Αναγνωστόπουλο να σταματά εντυπωσιακά και την κεφαλιά του Κούστα στο 78′. Ωστόσο ο Ιωνικός έφυγε με το μεγάλο διπλό από το γήπεδο.

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος (90′ Αρσενίδης), Ζήσης (46′ Ντούνης), Φουάσης (74′ Αρναούτογλου), Λεμονής (80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ-Αμπούντ, Μουστάκης, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (86′ Κουϊρουκίδης), Ρόλε (86′ Πογοσιάν), Κάστρο.

Δείτε πως ο Ιωνικός έφυγε με το 2-1 από την Ιεράπετρα και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:

ΟΦΙ-Ιωνικός: Επική σέντρα Ματσούκα, γκολ ο Βλαχομήτρος (video)
Δείτε πως ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ κόντρα στον ΟΦΙ.

Με τον Ματσούκα να τροφοδοτεί άψογα τον Βλαχομήτρο ο Ιωνικός έκανε το 1-0 στο 32′.

Ο σκόρερ μάλιστα αφιέρωσε το τέρμα του στον Δημήτρη Σπανό.

Τον φρέναραν τα Τρίκαλα
Στο 0-0 έμεινε ο Λεβαδειακός με τα Τρίκαλα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και να σκοράρουν.Οι Βοιωτοί ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, αλλά άμεσα τα Τρίκαλα έκλεισαν τους διαδρόμους και δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ. Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε ως το φινάλε, με τον ΑΟΤ να έχει ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ των γηπεδούχων, καθώς πρωταρχικός στόχος ήταν το μηδέν στην άμυνα.

Μοιρασιά στα Περιβόλια
Χανιά και Ξάνθη έμειναν στο 0-0, με τους Ακρίτες να τσιμπάνε τον εκτός έδρας βαθμό. Προσεκτικές ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, προσέχοντας την άμυνά τους. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της Ξάνθης. Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τα Χανιά να απειλούν στο 58’ με τον Βασιλόγιαννη, αλλά ο Μπέντο απέκρουσε σωτήρια. Στο 73’ ο Παπάζογλου σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Το 0-0 όμως δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Ψηλές πτήσεις στη Ρόδο

Οι «Μαυραετοί» ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς στο 9’ ο Μαυριάς ευστόχησε σε πέναλτι, που καταλογίστηκε για χέρι του Κοντοχρήστου, κάνοντας το 0-1. Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά στο 36’ ο Μαυριάς και πάλι με σουτ στην κίνηση πέτυχε το 0-2. Η Δόξα είχε και δύο δοκάρια πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με τον Πινδώνη στο 40’ και το 44’. Ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και στο 65’ μείωσε με γκολ του Κονέ. Στο 82’ όμως ο νεοεισελθών Φυτόπουλος με σουτ που κόντραρε σε αμυντικό, έγραψε το 1-3 για τη Δόξα.