ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

SUPER LEAGUE 2: Έπιασε κορυφή ο Ιωνικός, 2-0 τον Καραϊσκάκη στην 8η αγωνιστική

Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λεβαδειακού και ανέβηκε μόνος πρώτος.

«Κυανόλευκη» βάφτηκε η κορυφή της Super League 2, καθώς ο Ιωνικός επικράτησε 2-0 του Καραϊσκάκη και ανέβηκε πρώτος. Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λεβαδειακού στην Αγυιά, εκεί που η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη με 2-0.

Ο Εργοτέλης νίκησε 2-0 τον Διαγόρα, χτίζοντας ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα.

Μόνος πρώτος ο Ιωνικός
Σπουδαία νίκη, που τον έφερε μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 2 πέτυχε ο Ιωνικός, επικρατώντας 2-0 του Καραϊσκάκη. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα, αλλά το γκολ ήρθε στο 49’, όταν ο Κάστρο από κοντά πέτυχε το 1-0. Στο 72’ ο Τιεντσέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά στο 80’ ο Ιωνικός πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Νιάσε, «σφραγίζοντας» τη νίκη.

Ο Ιωνικός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αν και έπαιζε με 10 παίκτες κόντρα στον Καραϊσκάκη.

Παρά το γεγονός ότι ο Ιωνικός έμεινε στο 72’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τιεντσέ, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ απέναντι στον Καραϊσκάκη.

Στο 80’ έκανε εξαιρετική ενέργεια και σέντρα ο Πλατέλλας, σημαδεύοντας τον Νιάσσε στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος ανενόχλητος με καρφωτή κεφάλια πέτυχε το 2-0.

Τα γκολ της νίκης των Νικαιωτών πέτυχαν οι Κάστρο στο 49ο λεπτό και Νιάσε στο 80ο.

Συγκεριμένα, στο 49ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Κύργιας σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Μπουγάνη και στην επαναφορά ο Κάστρο, που πήρε το ριμπάουντ, από κοντά έκανε το 1-0.

Το 2-0 έκανε ο Νιάσε με καρφωτή κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι στο 80’, μετά από σέντρα του Πλατέλλα από τα αριστερά.

Ο Ιωνικός έμεινε με 10 παίκτες στο 72ο λεπτό, λόγω αποβολής του Τιέντσε με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και να σφραγίσει το τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι συνθέσεις

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Φαζός (46′ λ.τ Σινγκ), Κύργιας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ρόλε (76′ Νιάσε), Ματσούκας (85′ Τσιριγώτης), Πλατέλλας, Κάστρο (85′ Μάναλης).

Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας (76′ Φαν Ίμπερεν), Γιαννιώτης, Νταλακούρας (59′ Δερμιτζάκης), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (76′ Κλιγγόπουλος), Κορέλας (59′ Μαραθωνίτης (90+3′ λ.τ Φετεινίδης), Τάμπας, Κόκας, Ρούνεϊ.

Τρίποντο με Αραβίδη
Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στην Αγυιά, με την Παναχαϊκή να επικρατεί 2-0 του Λεβαδειακού. Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τους Πατρινούς στο 50’ να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Γιούση από τον Μύγα. Ο Αραβίδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0 και ο ίδιος παίκτης στο 70’ με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Ο Λεβαδειακός έψαξε το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα.

Πήρε φόρα ο Εργοτέλης
Ακόμα μια νίκη πανηγύρισε ο Εργοτέλης, ο οποίος νίκησε 2-0 τον Διαγόρα στο Παγκρήτιο. Με γκολ του Μπουτσάκη στο 5’ και του Μανουσάκη στο 88’ , οι Κρητικοί πήραν το «τρίποντο», με τον Διαγόρα να χάνει κάποιες ευκαιρίες, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει για να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ρόδιων φέτος.