ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Διπλά για Ιωνικό 0-1 με Παναχαϊκή(βίντεο-ΦΩΤΟ) και Τρίκαλα στην 6η αγωνιστική

Συναρπαστικά τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής της Super League 2 με μεγάλο θριαμβευτή τον Ιωνικό Νικαίας.

Συγκλονιστικό φινάλε είχαν τα παιχνίδια στη Super League 2. Ο Ιωνικός πήρε σπουδαίο «διπλό» στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Παναχαϊκή στην Αγυιά, ενώ τα Τρίκαλα μέσα σε δύο λεπτά ανέτρεψαν το σκορ στα Χανιά και απέδρασαν με το τρίποντο από τα Περιβόλια. Πρώτη νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας, που επικράτησε άνετα 3-0 του Καραϊσκάκη.

Ένταση και buzzer beater στην Αγυιά
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στην Αγυιά, όπου ο Ιωνικός σκόραρε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Ιωνικός και Παναχαϊκή είχαν τις ευκαιρίες τους, ενώ στο 77’ υπήρξε ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με την είσοδο και δύο οπαδών στο γήπεδο. Οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να σκοράρουν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Από εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Ομάρ από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Παναχαϊκή-Ιωνικός 0-1: «Βόμβα» Ομάρ στο 99′!

Παναχαϊκή-Ιωνικός: Όχι μόνο έμειναν όρθιοι στην Πάτρα οι Νικαιώτες αλλά πήραν και τεράστιο «διπλό» με τον Ομάρ στο 99′.

Με ένα «buzzer beater» του Ομάρ στο 99′ ο Ιωνικός έριξε «βόμβα» στην Πάτρα και πήρε το μεγάλο διπλό

Η αναμέτρηση ήταν αν μη τι άλλο εκρηκτική. Κυριάρχησαν οι μονομαχίες στον άξονα και οι «κόντρες» εντός και εκτός γηπέδου, με τουλάχιστον τρίλεπτη διακοπή στο 80′ λόγω εισβολής φίλων της πατρινής ομάδας στο γήπεδο.

Χωρίς φάσεις
Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά. Η καλύτερη στιγμή σημειώθηκε στο 2′ όταν από φάουλ του Κάστρο, ο Πλατέλλας έπιασε την κεφαλιά με τον Κολοβούρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Ιωνικός με την τακτική του προσέγγιση δημιούργησε αρκετά θέματα στην Παναχαϊκή, που δεν ήταν απειλητική αλλά ούτε και ουσιαστική.

«Χτύπησε» στο τέλος
Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς βασίστηκε στις μονομαχίες στη μεσαία γραμμή ενώ δεν έλειπε και η ένταση ανάμεσα στους πάγκους. Ειδικότερα το παιχνίδι διεκόπη για 3-4 λεπτά λόγω εισβολής φιλάθλων της Παναχαϊκής στο γήπεδο.

Αγωνιστικά, οι Πατρινοί είχαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Αραβίδη (54′) και Αναγνωστόπουλο (88′) όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τους Νικαιώτες να επιμένουν και βρίσκουν το γκολ στο 99′!

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν εμπνευσμένη από θρίλερ. Ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην πλάτη του Κολοβούρη, με τον Ομάρ στην επαναφορά να γράφει τον επίλογο του θριάμβου για τον Ιωνικό!

Αφιερωμένη στον Φουρλάνο

Παίκτες και τεχνική ηγεσία του Ιωνικού ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς μετά το τέλος του αγώνα. Αφιέρωσαν μάλιστα τη νίκη επί της Παναχαϊκής στον Φουρλάνο (φωτό) που πρόσφατα τραυματίστηκε σοβαρά.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (85′ Μπρους), Ανάκογλου, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (58′ Τσερούτι), Γιούσης (85′ Κόκας), Κουσκουνάς.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας, Κόρμπος (61′ Νιάσε), Ρόλε (89′ Μάναλης), Ματσούκας (46′ Μπρίτο), Πλατέλλας, Κάστρο.

Ο προπονητής του Ιωνικού Δημήτρης Σπανός, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στην Πάτρα και της μεγάλης νίκης επί της Παναχαϊκής, είπε τα εξής:

Ο προπονητής του Ιωνικού Δημήτρης Σπανός, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στην Πάτρα και της μεγάλης νίκης επί της Παναχαϊκής, τόνισε:

«Όταν παίζεις απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα όπως η Παναχαϊκή, πρέπει να έχεις προσοχή. Αυτό κάναμε και εμείς, για να πάρουμε το καλύτερο αποτέλεσμα και τα καταφέραμε.

Κάναμε σωστή διαχείριση και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. Ευκαιρίες πολλές δεν υπήρχαν, δύο για κάθε ομάδα θα έλεγα, ήταν ένα ντέρμπι.

Εμείς δεν βλέπουμε την κορυφή, βλέπουμε πρώτα την εξάδα. Είμαστε νεοφώτιστοι, περιμένουμε και δουλεύουμε με υπομονή, όντας ήρεμοι, και στα πλέι-οφ, θα μιλήσουμε γι’ αυτό που λέτε».

Παναχαϊκή-Ιωνικός: Τα στιγμιότυπα και το buzzer beater του Ιωνικού μέσα στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής, σε ένα βίντεο.

Με ένα «buzzer beater» του Ομάρ στο 99′ ο Ιωνικός έριξε «βόμβα» στην Πάτρα! Οι Νικαιώτες απέδρασαν με μεγάλο «διπλό» στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και έβγαλαν νοκ άουτ την Παναχαϊκή που έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή τον Λεβαδειακό.

Δείτε το βίντεο

Ανατροπή και διπλό τα Τρίκαλα
Τρομερή εξέλιξη είχε το παιχνίδι στα Περιβόλια. Τα Χανιά ήταν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και στο 41’ προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Διαμαντόπουλου. Κι ενώ το ματς στο δεύτερο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, σε δύο λεπτά ο ΑΟΤ γύρισε το παιχνίδι. Στο 82’ ο Σουλιώτης με κεφαλιά πέτυχε το 1-1, εκμεταλλευόμενος λάθος αντίδραση του τερματοφύλακα. Στο 84’ ο Αλμπάνης με πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 1-2.

Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας
Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος υπό το βλέμμα του Κώστα Φραντζέσκου που θα αναλάβει την τεχνική του ηγεσία, επιβλήθηκε 3-0 του Καραϊσκάκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και επιτέλους αποτελεσματικοί. Το σκορ άνοιξε ο Αθανασιάδης στο 41’, με το πρώτο του γκολ μετά από δύο χρόνια. Στο 46’ ο Μπάμπης με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 2-0, ενώ στο 78’ ο Μπαστιάνος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.