ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Ασταμάτητος ο Ιωνικός 3-0 εκτός τον Καραϊσκάκη (βίντεο) στην 19η αγωνιστική

Super League 2: Ασταμάτητος ο Ιωνικός, νίκη για Λεβαδειακό

Νέα νίκη πέτυχε στην Άρτα ο Ιωνικός, νίκες για Λεβαδειακό, Χανιά.

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός, καθώς επικράτησε άνετα 3-0 του Καραϊσκάκη στην Άρτα, παραμένοντας στην κορυφή και το +5.

Άνετος με τριάρα ο Ιωνικός
Ο Ιωνικός πήρε μια ακόμη νίκη, αλλά με πιο άνετο τρόπο αυτή τη φορά, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Καραϊσκάκη στην Άρτα. Κυρίαρχοι ήταν οι «κυανόλευκοι» από το ξεκίνημα του αγώνα, ψάχνοντας το γκολ. Στο 27’ ο Ματίας Κάστρο βρήκε και πάλι δίχτυα για το 0-1 και στο 40’ ο Πλατέλλας με ωραία ενέργεια πέτυχε το 0-2. Ο Καραϊσκάκης δεν είχε τρόπο να αντιδράσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ούτε στο δεύτερο, καθώς δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του. Στο 69’ ο Κουϊρουκίδης στην αντεπίθεση με πλασέ έγραψε το 0-3, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Ο Ιωνικός ήταν ασταματάτητος και στην Άρτα και διέλυσε τον Καραϊσκάκη με 3-0.

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ιωνικός την κούρσα τίτλου! Πέρασε κι από την Άρτα με επιβλητική εμφάνιση και νίκη 3-0 επί του Καραϊσκάκη.

Οι Νικαιώτες καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο όταν και σκόραραν δύο φορές με τους Κάστρο και Πλατέλλα, ενώ ο Κουϊρουκίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 69′ με τον Αναγνωστόπουλο να κάνει κομβική επέμβαση στην προηγούμενη φάση.

Με το τρίποντο αυτό διατηρήθηκαν στην κορυφή της SL2 και στο +5 από τον Λεβαδειακό.

Σαρωτικός και αποτελεσματικός
Σε αντίθεση με όσα μας έχει συνηθίσει, ο Ιωνικός άλλαξε το… έργο. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με απόλυτο προβάδισμα. Με τον Καραϊσκάκη να προσπαθεί να κυκλοφορήσει μπάλα, οι Νικαιώτες σταδιακά ανέβασαν ρυθμό, δημιούργησαν ευκαιρίες και βρήκαν τρόπο να ανοίξουν το σκορ με τον Κάστρο. Στο 27′, ο πρώτος σκόρερ της SL2 με κεφαλιά-ψαράκι, κι από στημένη μπάλα όπως συνέβη και στη Λάρισα, έγραψε το 0-1 φτάνοντας 11 τέρματα στη σεζόν. Ο Ιωνικός όμως δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε την πίεσή του και ο Πλατέλλας με εντυπωσιακό τρόπο σημείωσε το 0-2 στο 40′.

Το… καθάρισε στην κόντρα
Ο Καραϊσκακης δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός του έκλεινε συνεχώς τους χώρους δράσης και με σωστή τακτική, διαχειρίστηκε το ισχυρό προβάδισμά του. Η πιο κομβική φάση πάντως σημειώθηκε στο 68′ και ήταν… διπλή. Ο Αναγνωστόπουλος σταμάτησε τον Δούμτσιο που ήταν κυριολεκτικά μόνος του και στην κόντρα επίθεση, οι Νικαιώτες τιμώρησαν τους Αρτινούς, με τον Κουϊρουκίδη να γράφει το 0-3!

Το γκολ αυτό ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τον Ιωνικό από εκεί και πέρα να κάνει απλά συντήρηση δυνάμεων, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Θεολόγου τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο λίγο πριν το 80′. Ο αμυντικός του Καραϊσκάκη μεταφέρθηκε μάλιστα προληπτικά στο νοσοκομείο.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου (74′ λ.τ Φετεινίδης), Χατζηδίμπας, Νταλακούρας, Δούμτσιος (79′ Γαλεάδης), Γυφτοκώστας (54′ Κορέλας), Μπρέμπος (46′ Μαραθωνίτης), Ταμπάς, Κόκας, Τσούτσης (54′ Δερμιτζάκης), Κλιγγόπουλος.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Κοτσώνης, Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (85′ Κονέ), Ματσούκας, Βλαχομήτρος (68′ Τσιριγώτης), Ρόλε (85′ Σινγκ), Πλατέλλας (58′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο (58′ Μάναλης).

Ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο στην Άρτα.

Με δύο εντυπωσιακά γκολ ο Ιωνικός πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το σκορ στο 0-2 με τον Καραϊσκάκη στην Άρτα. Αρχικά στο 27′ ο Κάστρο με κεφαλιά ψαράκι διαμόρφωσε το 0-1, ενώ ο Πλατέλλας, 12 λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα των Νικαιωτών με εκπληκτική ενέργεια. Δείτε τα γκολ:

Δείτε τον τρόπο με τον οποίο ο Ιωνικός έφτασε σε μια ακόμη νίκη, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στην Άρτα.

Τριάρα στο ντέρμπι
Στις νίκες επέστρεψε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 της Παναχαϊκής στη Λιβαδειά. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν πιο ορεξάτα το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν πρώτοι το γκολ, με τυχερό τρόπο. Με αυτογκόλ στο 16’ ο Σταμόπουλος έδωσε το προβάδισμα στους Βοιωτούς, ενώ στο 34’ ο Μυτίδης με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Η Παναχαϊκή προσπαθούσε να αντιδράσει και έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Πολέτο με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Άλωσε τη Δράμα ο Απόλλων
Σημαντικό «διπλό» πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας στη Δράμα, επικρατώντας 1-0 της Δόξας. Οι Λαρισαίοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και στο 21’ ο Σκούπρα με ωραίο πλασέ νίκησε τον Στεφανάκο για το 0-1. Η Δόξα έψαξε την ισοφάριση και έχασε ευκαιρίες. Στο 69’ ο Κουτσιανικούλης σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Απόλλων προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ.

Πήραν φόρα τα Χανιά
Τα Χανιά συνεχίζουν την τρελή πορεία τους, επικρατώντας 1-0 του ΟΦ Ιεράπετρας, παραμένοντας για 8ο ματς χωρίς ήττα και χωρίς να δεχτεί γκολ. Οι Χανιώτες πίεσαν από το ξεκίνημα για το γκολ και στο 16’ το πέτυχαν με τον Νίκολιτς, σε μια πολύ καλά εκτελεσμένη αντεπίθεση. Ο ΟΦΙ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά απείλησε σε ελάχιστες στιγμές την εστία του Κουτσαβασίλη. Τα Χανιά διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους και πήραν μια σημαντική νίκη.

Φρέναρε την Ξάνθη ο ΑΟΤ
Καλό παιχνίδι, αλλά χωρίς νικητή έγινε στα Τρίκαλα. ΑΟΤ και Ξάνθη έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους για τρίτη αγωνιστική να μένουν αήττητοι. Και οι δυο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις για να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, με την Ξάνθη να μένει 8 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο Λεβαδειακός, ο οποίος νίκησε 3-0 την Παναχαϊκή, όπως και τα Χανιά, που πέρασαν νικηφόρα από την Ιεράπετρα, επικρατώντας 1-0 του ΟΦΙ.

Ο Απόλλων Λάρισας συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και στη Δράμα πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Δόξας. Στα Τρίκαλα, ο τοπικός ΑΟΤ και η Ξάνθη έμειναν στο 0-0, παρά το γεγονός ότι και οι δύο δημιούργησαν ευκαιρίες να σκοράρουν.