ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Απευθείας άνοδο ο Ιωνικός 2-1 τον Εργοτέλη, στους δρόμους ο κόσμος στη Νίκαια (video-photos)

Έσπασαν καρδιές στην τελευταία αγωνιστική των play off της Super League 2.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η μάχη ανόδου στη Super League, στην τελευταία αγωνιστική των play off της Super League 2. Το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο πήρε ο Ιωνικός, ενώ η Ξάνθη θα διεκδικήσει την άνοδο σε διπλούς αγώνες μπαράζ με τον Παναιτωλικό.

Στη Νεάπολη, ο Ιωνικός επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ η Ξάνθη νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό στα Πηγάδια.

Τα Χανιά επικράτησαν 2-0 του Διαγόρα, στο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ιωνικός-Εργοτέλης 2-1
Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0
Χανιά-Διαγόρας Ρόδου 2-0

Στη Super League ο Ιωνικός!
Με ανατροπή ο Ιωνικός πήρε την απευθείας άνοδο στη Super League, επικρατώντας 2-1 του Εργοτέλη, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας το γκολ. Ωστόσο, δημιούργησαν ελάχιστες καλές φάσεις, καθώς ο Εργοτέλης αμυνόταν σωστά. Στο 43’ ο Ιωνικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάτζιου στον Κουϊρουκίδη, αλλά ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε κόρνερ, προκαλώντας την αντίδραση των «κυανόλευκων». Στο δεύτερο μέρος, η φλύαρη υπεροχή του Ιωνικού συνεχίστηκε, αλλά στο 60’ ο Κοκκίνης με πλασέ πέτυχε το 0-1. Στο 72’ ο Τσέλιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι «κυανόλευκοι» στο 74’ έφτασαν στο γκολ μετά από λάθος του Κατσιμήτρου, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μουμίν και πέτυχε το 1-1. Στο 82’ ο Μάναλης με σουτ έγραψε το 2-1, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Μετά από 14 χρόνια ο Ιωνικός επιστρέφει στην Super League και οι φίλοι της ομάδας πανηγύρισαν έξαλλα στη Νίκαια.

Με τρομερή ανατροπή ο Ιωνικός πήρε την απευθείας άνοδο στην Super League.

Οι Νικαιώτες με το 2-1 επί του Εργοτέλη επέστρεψαν στη φυσική τους θέση και στους δρόμους ο κόσμος ξέσπασε σε πανηγυρισμούς.

Ο Ιωνικός με ανατροπή νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη και πήρε απευθείας την άνοδο για την Super League.

Στην Super League επιστρέφει ο Ιωνικός που στον «τελικό» με τον Εργοτέλη επικράτησε 2-1 στη Νίκαια και προβιβάστηκε απευθείας ως πρώτος.

Οι Νικαιώτες μετά από μια συγκλονιστική μάχη πήραν το τρίποντο που ήθελαν με τρομερή ανατροπή και πρωταγωνιστή για ακόμα μια φορά τον Μάναλη ο οποίος πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 81′.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες, με προσοχή στις άμυνες και μπόλικη τακτική ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Νίκαια. Η φάση ωστόσο που θα συζητηθεί δεν είναι άλλη από αυτήν του 42ου λεπτού.

Ο Κουιρουκίδης φάνηκε να ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπάτζιο. Σε όσα ριπλέι έδειξε η κρατική τηλεόραση η αίσθηση που υπάρχει είναι πως ο παίκτης του Ιωνικού δεν έπεσε μόνος του μετά από επαφή. Ωστόσο, ο ρέφερι Φωτιάς έδειξε κόρνερ αντί για πέναλτι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Κατά τα άλλα η πιο σημαντική ευκαιρία έγινε στο 30′ όμως ήταν ως μη γενόμενη καθώς δόθηκε οφσάιντ. Παρόλα αυτά ο Κατσιμήτρος έκανε τρομερή απόκρουση στην προβολή του Κουιρουκίδη.”

Χωρίς πολλές ευκαιρίες, με προσοχή στις άμυνες και μπόλικη τακτική ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Νίκαια. Η φάση ωστόσο που θα συζητηθεί δεν είναι άλλη από αυτήν του 42ου λεπτού. Ο Κουιρουκίδης φάνηκε να ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπάτζιο. Σε όσα ριπλέι έδειξε η κρατική τηλεόραση η αίσθηση που υπάρχει είναι πως ο παίκτης του Ιωνικού δεν έπεσε μόνος του μετά από επαφή. Ωστόσο, ο ρέφερι Φωτιάς έδειξε κόρνερ αντί για πέναλτι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Στο 52′ ο Κουιρουκίδης δεν βρήκε την μπάλα σε ανάποδο ψαλίδι, ενώ ο Εργοτέλης βρήκε τρόπο να σκοράρει στο 60′. Ο Κοκκίνης βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο Ιωνικός ισοφάρισε ομως μετά από απίστευτο λάθος του Κατσιμήτρου που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μουμίν έκανε το 1-1 στο 75′. Είχε προηγηθεί αποβολή του Τσέλιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών και γενική σύρραξη με τα πνεύματα να ηρεμούν μετά από παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Ο Ιωνικός έφτασε στην ολική ανατροπή και την άνοδο στο 81′: Ο Πλατέλλας από τα αριστερά έβγαλε όμορφη σέντρα, ο Ρόλε έδωσε δίπλα του στον Μάναλη και εκείνος πέτυχε εύκολα το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Σπανός για διαμαρτυρίες, ενώ παίκτες και τεχνική ηγεσία πανηγύρισαν με την ψυχή τους την άνοδο όταν τελείωσε το ματς.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Σινγκ (67′ Πλατέλλας), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (22′ λ.τ Μουστάκης (67′ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ματσούκας, Ρόλε, Κουϊρουκίδης (67′ Κάστρο).

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (65′ Ποζατζίδης), Πέϊος, Τσέλιος, Κόλα, Άμπι (54′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (84′ Πατρινός), Κόνραντ (54′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (84′ Κούατενγκ).

Φίλοι του Ιωνικού συγκεντρώθηκαν έξω από το γήπεδο και στην κεντρική πλατεία και γιόρτασαν με την ψυχή τους τον προβιβασμό της ομάδας τους.

Την ίδια στιγμή στα αποδυτήρια γινόταν χαμός από τις αντιδράσεις των παικτών, ενώ και η ΠΑΕ έστειλε τα δικά της μηνύματα από τα social media.

Πρωταθλητής στη Super League 2 για τη σεζόν 2020/2021 ο ΙΩΝΙΚΟΣ! Η ομάδα μας, ύστερα από 14 χρόνια, επιστρέφει στη φυσική της θέση, επιστρέφει στα μεγάλα σαλόνια! #
#Champions #ionikosfc #matchday #ionikosergotelis #sl2 #ionikosfamily #ourhistory #ourglory

☑️# ☑️# ☑️#
Την τρίτη συνεχόμενη άνοδο του πανηγυρίζει ο ΙΩΝΙΚΟΣ υπό τη διοικητική ηγεσία της οικογένειας Τσιριγώτη, επιστρέφοντας ύστερα από 14 χρόνια στη φυσική του θέση, στην κορυφαία κατηγορία! Το όνειρο, έγινε πραγματικότητα! Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους! #

Ιωνικός: Πανικός στη Νίκαια για την άνοδο - Βγήκε κόσμος στους δρόμους (video-photos)

Στα μπαράζ η Ξάνθη!
Το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο στη Super League μέσω των αγώνων μπαράζ κόντρα στον Παναιτωλικό κέρδισε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού. Νευρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στα Πηγάδια, ανάμεσα σε Ξάνθη και Λεβαδειακό. Πολλές φάσεις δεν σημειώθηκαν, με τους Βοιωτούς να είναι πιο επικίνδυνοι, αν και δεν απείλησαν πολλές φορές την εστία του Ίτσο. Η εικόνα της ακριτικής ομάδας δεν άρεσε τον Τεννέ, που έκανε αλλαγή τακτικής πριν το μισάωρο, ρίχνοντας στο ματς τον Σιατραβάνη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντίνας είχε δοκάρι. Η Ξάνθη έγινε πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος και ζήτησε πέναλτι στο 55’ για χτύπημα στον Θανάση Παπάζογλου. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε στο 75’, όταν ο Έμπερτ με σουτ πέτυχε το 1-0. Ως το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε το σκορ, με την Ξάνθη να τερματίζει δεύτερη και τον Λεβαδειακό να μένει στη Super League 2.

Φινάλε με νίκη τα Χανιά
Νικηφόρα ολοκλήρωσαν τα Χανιά τη χρονιά, καθώς επικράτησαν 2-0 του Διαγόρα, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Στα Περιβόλια τα Χανιά ξεκίνησαν δυνατά και στο 18’ ο Σουντουρά με σουτ πέτυχε το 1-0. Ο Διαγόρας επιχείρησε να απαντήσει και στο 42’ είχε δοκάρι με τον Σμυρλή. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, με τον Μπραμπίγια στο 64’, καθώς ήταν πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους. Το 2-0 δεν άλλαξε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη νέα σεζόν στη Super League 2.