Β' ΕΠΣΑ

“Αφεντικό” στην Κυψέλη η Αθηναΐδα 2-1 Τον Αστέρα Εξαρχείων (βίντεο)

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος πέτυχε νωρίτερα η Αθηναΐδα ,επικρατώντας δίκαια με 2-1 Του Αστέρα Εξαρχείων.Στην σχετική ανάρτηση της Αθηναϊδας αναφέρονται επίσης:
Παρά το ότι μεσοβδόμαδα η ομάδα μας είχε αγωνιστεί για 120′ λεπτά σε ματς υψηλής έντασης για το Κύπελλο, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις της έχοντας ήδη στο 15′ πατήσει τρεις φορές την περιοχή του Αστέρα με τον Σινανι να μην προλαβαίνει οριακά δύο φορές να σκοράρει μετά απο κάθετες πάσες του Καπελη.
Στο 22′ κεφαλιά του Σινανι εξ ‘επαφής μετά από φάση διαρκείας προσέκρουσε στα σώματα.
Ενώ στο 31′ ο Ντιντίφας ο οποίος ήταν σε μεγάλη μέρα, με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής, άνοιξε το σκορ προκαλώντας εξάλλους πανηγυρισμούς.
Φάση βγαλμένη από μεγαλύτερες κατηγορίες στο 40′ όταν καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καπέλη από τα 30 μέτρα, προκάλεσε ακόμα εντυπωσιακότερη επέμβαση του Φραγκουλόπουλου στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του.
Στο 43′ μετά από νέα εκτέλεση φάουλ του Καπέλη, αμυντικός του Αστέρα τράβηξε από την φανέλα τον Καρακώστα λίγο πριν αυτός σκοράρει με τον διαιτητή να υποδεικνύει το προφανές πέναλτι,το οποίο μετέτρεψε σε γκολ με άψογη εκτέλεση ο Ντιντίφας.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θανάση Γάκη κάνοντας έξυπνη διαχείριση της κούρασης που υπήρχε από το ματς Κυπέλλου, έδωσε χώρο στην ομάδα των Εξαρχείων προσπαθώντας να την βρει ανοιχτή στην αντεπίθεση.
Κάτι που συνέβη σε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρτεκα στο 65’.
Ο Αστέρας σκόραρε στο 75′ με κοντινο σουτ του Παπανικολάου το οποίο κατέληξε στα δίχτυα μετά από κόντρα ,όμως παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να απειλήσει παραπάνω στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.
Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το όμορφο και παθιασμένο παιχνίδι τους ,όπως επίσης και στον κόσμο που βρέθηκε περιμετρικά του σταδίου,για την άψογη συμπεριφορά του.
Ο κόσμος στα γήπεδα ομορφαίνει τους αγώνες και τους δίνει άλλο χρώμα.
Είναι κρίμα να βλέπουμε αγώνες στην τηλεόραση όπως πρόσφατα το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ να διεξάγεται χωρίς προβλήματα με 20 χιλιάδες κόσμο στις εξέδρες και στην Ελλάδα να εξαντλούμε την αυστηρότητα μας στον ερασιτεχνικό αθλητισμό πετώντας όλο τον κόσμο έξω από τα γήπεδα.
Επόμενο ματς για την ομάδα μας σε μια εβδομάδα εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕ Περιστερίου.🔵⚪

Διαιτητές ήταν οι Μπακογιάννης, Τζίκας, Βαμβακάς.

ΑΘΗΝΑΙΔΑ ( Γάκης): Σαπάτης, Σκαιλίδης (46’ Πατσιαλός), Μιχόπουλος, Καρακώστας, Αλεξίου, Δουδουμόπουλος (92’ Βαγγέλης), Ντιντίφας, Κανδαλέπας, Παναγόπουλος (80’ Κριπιντίρης), Καπέλης (92’ Κινδιλίδης), Σινάνι (46’ Μαρτέκας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Ριζος – Ψύλλιας): Φραγκουλόπουλος, Ζενέλι (46’ Τόσκα), Λέγκου, Γιούργκεβιτς, Φασσέας, Καραμάνος (80’ Καλαμάρας), Στούμπος, Τουμαζάτος, Κωνσταντόπουλος (57’ Καράμπαλης), Μότσκα (57’ Παπανικολάου) Καραγκούνης.