Β' ΕΠΣΑ

Με ένα και καλό στο 90′ με Κορφιάτη η Αθηναϊδα 1-0 τον Ατρόμητο Χαλανδρίου

Με ένα και καλό γκολ έστω και στο 90′ με σκόρερ τον Κορφιάτη η Αθηναϊδα στην πρεμιέρα που πάντα επιφυλάσσει άγχος επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου Χαλανδρίου

Η ανάρτηση των νικητών για το ματς:

Νίκη με 1-0 για την ομάδα μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 🔵⚪
Το χρυσό γκολ για την Αθηναΐδα πέτυχε στο 90’ο λεπτό ο Κορφιατης, με τον σκόρερ να αποβάλλεται στο ίδιο λεπτό κατά την διάρκεια των εξαλλων
πανηγυρισμών.
Με άγχος και νευρική η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και χώρους, απέναντι σε έναν εξαιρετικά καλοδουλεμένο Ατρόμητο Χαλανδρίου ο οποίος έχει ένα νεανικό σύνολο που προσπαθεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο.
Διαφορετική θα ήταν η εικόνα του αγώνα αν το γκολ του Μαρτεκα στο 12ο λεπτό δεν είχε ακυρωθεί (ορθώς) ως οφσάιντ, σε μια φάση που ο έμπειρος φορ πλάσαρε σωστά και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν έτσι και αλλιώς στα δίκτυα, εκτεθειμένος παίχτης μας έκανε ανούσια επαφή με την μπάλα προ κενής εστίας, αναγκάζοντας έτσι τον διαιτητή Καλοπιση, να το ακυρώσει.
Η Αθηναΐδα με την είσοδο των Καπελη και Καρακωστα στο 45′ έγινε “άλλη” ομάδα, και με έντονη πίεση ψηλά έκλεισε τον Ατρόμητο στα καρέ του, με τους φιλοξενουμενους να αμύνονται ηρωικά και να γλυτώνουν τρεις φορές την παραβίαση της εστίας τους σε φάσεις εξ επαφής με τους Μαρτεκα,Ντιντιφα και Καπέλη.
Ενώ στο 82′ κεφαλιά του Κορφιατη πέρασε μόλις άουτ.
Η Λύτρωση ήρθε στο 90′ όταν ο Κορφιατης από τα δεξιά με δυνατό σουτ στον ουρανό της εστίας έγραψε το τελικό 1-0 με την Αθηναΐδα να κατακτά την δίκαιη νίκη.
Επόμενο ματς για την ομάδα μας είναι την ερχόμενη Τετάρτη στις 16:00 ,όπου για την τρίτη φάση του Κυπέλλου υποδεχόμαστε τα Μελίσσια σε αγώνα νοκ-άουτ.