ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Καλλιθέα – Καλαμάτα 2-1: Μαθήματα ποδοσφαίρου στο Ελ Πάσο με ανατροπή!

Η Καλλιθέα με υπομονή και συνέπεια κέρδισε με ανατροπή την Καλαμάτα, που δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο στο β’ ημίχρονο.

Αν και η Καλαμάτα ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 0-1 στο 28′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαρκόφσκι, έφυγε με άδεια χέρια από το Ελ Πάσο.

Η Καλλιθέα κατάφερε να αντιδράσει και στο 40′ έφτασε στην ισοφάριση με τον Σταύρου. Ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας στάθηκε άτυχος σε αυτή τη φάση, καθώς, αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά το σουτ του Σταύρου, βρήκε στην πλάτη του και κατέληξε στα δίχτυα της Καλαμάτας.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας δεν “μπήκαν” ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.
Στο 55′ ο Αλεξόπουλος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή της Καλαμάτας, με τον Στούπη να αναλαμβάνει με επιτυχία την εκτέλεση του πέναλτι.
Από εκεί και πέρα ο Αναστόπουλος προσπάθησε να ενισχύσει την επίθεσή του αλλά ο Τάτσης είχε “διαβάσει” καλά το ματς και η Καλλιθέα έλεγχε απόλυτα τον αγώνα.
Με το σφύριγμα της λήξεις οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, ενώ προβληματισμός επικρατεί στις τάξεις της Μαύρης Θύελλας.

Το φιλμ του αγώνα

15′ Σουτ από τον Στούπη, ο Ταΐρης σε κόρνερ
18′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Μετά από προσπάθεια του Κέρη, ο Αλεξόπουλος δεν καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση
28′ ΓΚΟΛ! Η Καλαμάτα ανοίγει το σκορ με πέναλτι του Μαρκόφσκι 0-1!
38′ ΓΚΟΛ! Ο Σταύρου ισοφαρίζει για την Καλλιθέα
40′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα με τον Μαρουκάκη
42′ Ο Παυλίδης δεν μπορεί να σκοράρει εξ επαφής για την Καλαμάτα!
48′ Σουτ του Παπαγγελή λίγο έξω από την εστία του Ταΐρη η μπάλα
55′ ΓΚΟΛ! Ο Στούπης κάνει το 2-1 για την Καλλιθέα με πέναλτι
70′ Ωραίο σουτ του Τσιντώνη μετά από προσπάθεια του Στούπη
73′ Νέα επιθετική προσπάθεια για την Καλλιθέα. Ο Παπαγγέλης που έχει προωθηθεί θα κάνει το σουτ, έξω η μπάλα.

Διαιτησία: Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Πολυχρόνης (Πιερίας) με βοηθούς τους κ.κ. Φίλο (Βοιωτίας), Αρμακόλα (Κυκλάδων). Καλή η διαιτησία, παράπονα όμως έχει η Καλαμάτα και ειδικά ο Νίκος Αναστόπουλος.

Συνθέσεις:
Καλλιθέα ( Τάτσης): Πάντος, Μουσταφίδης, Κρητικός (83′ Θεοδωράκης), Καλύβας, Χοτζάλλι (68′ Τσιντώνης), Παπαγγελής, Στούπης (83′ Σάμιος), Σταύρου (68′ Παντελίδης), Μαρουκάκης (62′ λ.τρ. Καββαδίας), Cande, Jacques Alberto.
Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (79′ Φελίπε), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (60′ Σουμπίνιο), Παπατόλιος, Παυλίδης (79′ Ηλιόπουλος), Αλεξοπουλος (60′ Μπουσμπίμπα), Μαρκόφσκι, Κέρι (79′ Νατσιόπουλος).