Β' ΕΠΣΑ

Η Νέα Σμύρνη κέρδισε με 3-1, την Αλσούπολη με ανατροπή στην πρεμιέρα

Η Νέα Σμύρνη κέρδισε με ανατροπή 3-1 την Αλσούπολη στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.

Τα γκολ πέτυχαν οι Καπλάνης (13′) Αλσ, Φασούλας (51′), Πρένσε (63′) και Γκιώνης (85′). Νέα Σμύρνη

Διαιτήτευσαν οι Μητροφάνης Χ., Πρίντζιος, Βρανάς.

ΓΗΠΕΔΟ:ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟ 19-09-2020

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ: Γερογιάννης (61’ Λέτσι), Κουκουλιτάκης (46’ Αθανασίου), Μπριρμπίλης (73’ Αρβανιτάκης), Κωστής, Τσιμίτρης (16’ Απιδιανάκης), Πρένσε, Παππάς, Εφέντι, Φασούλας, Βερεσόγλου, Γκιώνης (90’ Θεοδωράκης).
ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ: Κοτσάκης, Καρυπίδης, Σταμάτης (80’ Γεωργόπουλος), Μούζος, Φειδάκης (69’ Σιάννος), Τσούκας, Πρίφτι (66’ Καραγιάννης), Γιατζιτζόγλου, Γιαννακάκος (84’ Τζαμάι), Παπαδόπουλος, Καπλάνης.

Στην ανάρτηση της Νέας Σμύρνης αναφέρονται τα εξής:

Ιδανικό το ξεκίνημα της ομάδας μας στο νέο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας αφού επικράτησε με 3-1 της αξιόλογης ομάδας της Αλσουπολης. Μια νίκη εξολοκλήρου αφιερωμένη στον μεγάλο άτυχο της φετινής σεζόν Giannis Kolliniatis.
Η ομάδα της Νέας Ιωνίας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 13′ προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Καπλάνη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Νέα Σμύρνη είχε μια άκαρπη πρωτοβουλία που δεν μετουσιωθηκε σε κάποιο γκολ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (51′) ο Φασούλας εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και σε τετ α τετ πλάσαρε υποδειγματικά φέρνοντας το ματς στα ίσια. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 63′, Ο Πρέτζε έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα μας με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γκιόνης στο 85′ ύστερα από ασίστ του Φασούλα και αφού λίγα λεπτά νωρίτερα η ομάδα μας έμεινε με δέκα παίκτες ύστερα από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Νίκου Παππά.
Για την Νέα Σμύρνη του Σπύρου Τάραμα αγωνίστηκαν οι Γερογιάννης, Κουκουλιτάκης, Μπιρμπίλης, Κωστής, Τσιμήτρης, Πρέτζε, Παππάς, Εφέντη, Φασούλας, Βερεσόγλου, Γκιόνης, Αρβανιτάκης, Αθανασίου, Θεοδωράκης, Λέτσι και Απιδιανάκης.
Για την Αλσουπολη αγωνίστηκαν οι Κωτσακης, Καρυπιδης, Σταμάτης, Μουζος, Φειδακης, Τσουκας, Πριφτι, Γιατζιτζογλου, Γιαννακακος, Παπαδοπουλος, Καπλανης, Καραγιαννης, Σιανος, Γεωργοπουλος και Τζαμαι
Επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας απέναντι στα Ταταυλα.