Α' ΕΠΣΑ

Η Διάνα 1-0 τη Νέα Ιωνία

Το γκολ του Φάρου στο 39′ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στη Διάνα με 1-0 επί της Νέας Ιωνίας που υποχρεώθηκε στην δεύτερη σερί ήττα

Η ροή του αγώνα με την αντίστροφη φορά:

1-0. Δίκαιο αποτέλεσμα για την Διάνα σε ένα δυνατό, αμφίρροπο και παθιασμένο παιχνίδι. Οι παίκτες της γηπεδούχου ήλεγξαν τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Η πρώτη νίκη για την Διάνα στο πρωτάθλημα και η δεύτερη ήττα για τη νέα Ιωνία σε ισάριθμους αγώνες. Το γκολ ο ΦΑΡΟΣ στο 39. 1-0.
96: αλλαγή για την Διανα. Στην θέση του Ποντικάκου ο Πανίδης. 1-0.
95: ΚΟΚΚΙΚΗ κάρτα στον ΚΟΜΝΗΝΟ. Με 9 η Νέα ΙΩΝΙΑ. Κίτρινη κάρτα ο Πρισιμιτζης.
90: αλλαγή για την Διάνα. Στην θέση του Λεοντίου μπαίνει ο Παυλος Νικόλλι . 1-0.
85: αλλαγή για την Νέα ΙΩΝΙΑ. Στην θέση του Μπέντα εισέρχεται ο Βογατσάς. 1-0.
85: Το παιχνίδι έχει διακοπεί εδώ και 2 λεπτά λόγω τραυματισμού του Καζάκου.
83: Η Διάνα ελέγχει πλήρως τον αγώνα αλλά η νέα Ιωνία που αγωνίζεται με 10 παίκτες διατηρεί ακόμα ελπίδες ισοφάρισης. 1-0.
83: κίτρινη κάρτα ο Κουντού. 1-0.
76: κίτρινη κάρτα ο Γιαννουλάκης. Επανέρχεται ο Ποντικάκος. 1-0.
74: ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα ο ΣΙΓΑΛΑΣ. Με 10 η Νέα ΙΩΝΙΑ. Δεύτερη για επικίνδυνο φάουλ στον Ποντικάκο. Σοβαρός τραυματισμός για τον παίκτη της Διανα. 1-0.
65: κίτρινη κάρτα ο Κομνηνός. 1-0.
60: Η Διάνα ελέγχει πλήρως τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχει επιτρέψει στους αντιπάλους να δημιουργήσουν καμιά προϋπόθεση για γκολ ισοφάρισης.
59: αλλαγή για την Διανα. Στη θέση του Αλεξανδρή εισέρχεται ο Δάρρας. 1-0.
52: Ευκαιρία για την Διάνα που ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο. Σουτ του Κετσετζογλου απέκρουσαν οι αμυντικοί σε κόρνερ. 1-0.
46: εισέρχονται για την Νέα ΙΩΝΙΑ οι Μπέντας και Ξαγοραρης. Εξήλθαν οι Κρητικός και Μπαλατσούρας.
17:33: έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. 1-0. Αμφίρροπο παιχνίδι, πολύ δυνατό, σκληρές μονομαχίες, υπέροχο γκολ από την Διάνα.
39: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΑ. 1-0. Σκόρερ ο ΦΑΡΟΣ με κεφάλια. Υπέροχη ατομική προσπάθεια από τον Κετσετζόγλου και σέντρα στον σκόρερ που πέτυχε γκολ σε κενή εστία. Υπέροχο γκολ.
37: κίτρινη κάρτα ο Ποντικάκος.
35: απείλησε η Νέα Ιωνία. Σουτ του Κομνηνού ελάχιστα άουτ.
30: Δύναμη, πάθος, ενθουσιασμός αλλά χωρίς πολλές ευκαιρίες. 0-0.
21: Πολύ δυνατό παιχνίδι, με κίτρινες κάρτες, επικίνδυνο παίξιμο και μεγάλη ένταση. Χωρίς μεγάλες ευκαιρίες.
21: κίτρινη κάρτα ο Λεοντίου.
20: σουτ του Πρισιμιτζή αουτ. 0-0.
12: κίτρινη κάρτα ο Σιγάλας.
11: Η πρώτη ευκαιρία για την νέα Ιωνία. Λάθος της άμυνας το οποίο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί ο Κομνηνός. 0-0. 10: Δυνατό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Ισορροπημένο. Ενδεικτικό του τι αναμένεται να ακολουθήσει. 0-0.
4: Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα για την Διάνα. Ο Κετσετζόγλου, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των συμπαικτών του, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. 0-0.

Από τη Νέα Ιωνία ακούστηκαν παράπονα για τη διαιτησία του Μπακογιάννη.

Οι κυανοκίτρινοι θεωρούν ότι αδικήθηκαν από τη συνολική παρουσία του Αθηναίου ρέφερι αφού ζήτησαν τέσσερις παραβάλεις πέναλτι (δυο στο α’ μέρος σε Κομνηνό και Φαρινόλα και δυο στην επανάληψη σε χέρι αμυντικών).

Μλαλιστα θεωρουν ότι η γενικότερη στάση του Μπακογιάννη δεν ήταν καλή για επίπεδο ντέρμπι.

ΔΙΑΝΑ (Γιώργος Τσαμόπουλος) Μπέτσκο, Καζάκος, Ποντικάκος (90+6′ Πανίδης), Νικολι Α., Γιανουλάκης, Μπαρδάκης, Λεοντίου (91′ Νίκολι. Π.), Χάλος, Κετσετζόγλου, Φάρος, Αλεξανδρης (61′ Δάρρας ).

ΑΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Σάκης Σάσσαλος): Παπουτσής, Κρητικός, Σιγάλας, Νταϊφώτης, Σταθόπουλος (46′ Μπεντας (87′ Βογατσάς)), Κουντου, Πρισιμιτζής, Παπαδόπουλος, Φαρινόλα, Μπαλατσούρας (46′ Ξαγοράρης), Κομνηνός.