Α' ΕΠΣΑ

Διάταση συνδέσμων στην ωμοπλάτη ο Ιακώβου στο φιλικό του Ήφαιστου Περιστερίου με ΑΕ Μεταμόρφωσης

Έβγαλε πρόβλημα για τον Ήφαιστο Περιστερίου το φιλικό με την ΑΕ Μεταμόρφωσης
Συγκεκριμένα τραυματίας αποχώρησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Ιακώβου που μετά από επικίνδυνη πτώση στο έδαφος σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας υπέστη ελαφριά διάταση συνδέσμων στην ωμοπλάτη. Του συστήθηκε ολιγοήμερη αποχή από το προπονητικό πρόγραμμα.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι εντός έδρας ήττα με σκορ 3-2 γνώρισε ο Ήφαιστος στο τρίτο φιλικό παιχνίδι του κύκλου προετοιμασίας, κόντρα στην Α.Ε. Μεταμόρφωσης.
Το σκορ άνοιξε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Τσοπανάκος και ο ίδιος παίκτης ιοοφάρισε σε 2-2 (σκορ ημιχρόνου) με πλασέ από γύρισμα του Βλαχόπουλου.

Με την συμπλήρωση 7′ στο 2ο ημίχρονο έγινε το 3-2 με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Καπλάνη.
Ο κόουτς της ομάδας του Περιστερίου Λευτέρης Αλεξάκης ξεκίνησε με τους Αλευρή, Βλαχόπουλο, Κοτούλια, Ιακώβου, Λάππα, Σπανουδάκη, Πατέλη, Τσοπανάκο, Τουρτούλη, Λιούκα και Γονή. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι Καραγκούνης, Αθανασόπουλος, Μαστροκώστας, Χαζιράκης, Γαλλιός, Μελής, Μαργαρώνης, Λουκόπουλος, Μπιάζης, Βολονάκης, Παππάς.

Στην ανάρτηση της ΑΕ Μεταμόρφωσης για το φιλικό αναφέρονται τα εξής:

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9′ με πέναλντι.Ο Αποστόλου ισοφάρισε για την ομάδα μας στο 19′ ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Βασιλός με ωραίο πλασέ μετά από κάθετη του Τζαμαλή έκανε το 2-1.Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ο Ήφαιστος ισοφάρισε σε 2-2 στο 40′.

Ο προπονητής χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες ενώ αγωνίστηκαν όλα τα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας (Τζαμαλής, Καπλάνης, Κριπιντήρης, Κορλιές, Ξηρός, Τούντας).

Επόμενο φιλικό την Τετάρτη 1/9 εντός έδρας με αντίπαλο την Ελευθερούπολη.

Α.Ε.ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ: Καραγιώργος, Χατζηιωαννίδης, Χρυσανθακόπουλος, Κορλιές, Κοκότης, Μπαντίνογλου, Τζαμαλής, Μπούσι, Αποστόλου, Βασιλός, Μπάλλα

Αγωνίστηκαν και οι : Ξηρός, Αρτηνός, Κοκκινόπουλος, Ζάχαρης, Παπαρδάκης, Κριπιντήρης, Λούκαρης, Νγκέλα, Κλετσίδης, Καπλάνης, Μιγκάκης, Βάτσιος, Σταματελόπουλος, Μπέης, Τούντας, Πλατής