Γ' ΕΠΣΑ

Ο Γαλαξίας έγινε λιοντάρι και με επική ανατροπή νίκησε με 2-4 τους Λέοντες

Έγινε και αγρίεψε σαν λιοντάρι ο Γαλαξίας Περιστερίου από την στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 και τελικά τα κατάφερε και νίκησε τους Λέοντες εκτός με επική ανατροπή και με σκορ 4-2

Στην σχετική για το ματς ανάρτηση του Γαλαξία Περιστερίου αναφέρονται τα εξής:

Μάλλον είχε μείνει η ομάδα μας στην μεγάλη νίκη που πέτυχε στο ντέρμπι με την ΑΜΙΛΛΑ την περασμένη αγωνιστική,με αποτέλεσμα να μπει στο γήπεδο με μπλαζέ ποδοσφαιρικό ύφος και στο 32ο λεπτό το σκορ ήταν 2-0 υπέρ των ΛΕΟΝΤΩΝ,οι οποίοι χωρίς να είναι καλύτεροι δεν είπαν όχι στα δώρα που έκαναν οι αμυντικοί μας και γενικά όλη η ομάδα.
Το σοκ ήταν μεγάλο και οι ποδοσφαιριστές μας κατάλαβαν ότι αν δεν αντιδράσουν και δεν προσπαθήσουν σκληρά,η ήττα ήταν προ των πυλών.
Οι ΛΕΟΝΤΕΣ άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό όταν ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ διέσχισε από αριστερά το μισό γήπεδο,μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΔΙΩΤΗ,στην κλειστή γωνία για το 1-0.
Στο 32ο λεπτό αμυντική ολιγωρία των αμυντικών μας και με πλασέ από το πέναλτι ο VIGANI έκανε το 2-0 για την ομάδα των ΛΕΟΝΤΩΝ.
Στο 43ο λεπτό η ομάδα μας ξαναμπήκε στο παιγνίδι με γκολ του ΠΕΤΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του ΝΙΚΟΥ ΧΑΝΤΖΑΚΟΥ και πήγε στα αποδυτήρια,ναι μεν πίσω στο σκορ με 2-1 αλλά με σαφή δείγματα αντίδρασης.
Η ομάδα του ΓΑΛΑΞΙΑ έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο,πίεσαν οι παίκτες σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου,δημιούργησαν φάσεις για γκολ και πέτυχαν μια μεγάλη ανατροπή.
Στο 54ο λεπτό ο ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΟΥΡΓΑΣ χόρεψε από αριστερά τους αντίπαλους αμυντικούς μπήκε στην περιοχή και με ασίστ βρήκε τον ΠΕΤΡΟ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ο οποίος με ωραίο σουτ διπλασίασε τα γκολ τα δικά του και της ομάδας.και έκανε
το 2-2.
Το γήπεδο είχε κατηφορίσει η ομάδα πίεζε αφόρητα δημιουργούσε και έχανε ευκαιρίες και έκανε τελικά την ανατροπή 2-3 στο 61ο λεπτό με εκπληκτική κεφαλιά του ΝΙΚΟΥ ΧΑΝΤΖΑΚΟΥ μετά από κόρνερ του ΘΟΔΩΡΗ ΝΙΚΟΛΑΟΥ.
Στην συνέχεια η ομάδα του ΓΑΛΑΞΙΑ άγγιξε το 2-4 σε 2 περιπτώσεις χωρίς να το καταφέρει,οπότε η ομάδα των ΛΕΟΝΤΩΝ μην έχοντας κάτι να χάσει βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά κατάφερε να δημιουργήσει 2 φάσεις επικίνδυνες για την εστία του ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΔΙΩΤΗ.
Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ σε κόντρα επίθεση στο 90ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού στην μικρή περιοχή.
Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ και έκανε το 2-4 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.
Η ομάδα του ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΠΉΚΕ ΣΤΟ ΓΉΠΕΔΟ μετά το 40ο λεπτό και ιδίως στο διάστημα 45-65, όπου στην κυριολεξία έβαλε μέσα στα καρέ την αντίπαλη ομάδα και πέτυχε μια μεγάλη νίκη με ανατροπή.
Οι απουσίες των ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΛΗ και ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΑΝΔΥΛΙΩΤΗ επηρέασαν αρχικά την γενικότερη αμυντική και όχι μόνο λειτουργία της ομάδας μας.
Μπροστάρης για την ανατροπή ο συνήθης ύποπτος ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΟΥΡΓΑΣ με συμπαραστάτες τον αρχηγό ΘΟΔΩΡΗ ΒΛΑΧΟ, τον
ΠΕΤΡΟ ΘΕΟΔΩΡΟΥ (2 ΓΚΟΛ) και τον ERIC NEBOUT ο οποίος έδωσε πάρα πολλά με την είσοδο του στο Β ημίχρονο και τους υπόλοιπους παίκτες στο καλό τους διάστημα.
Η ομάδα έδειξε στο καλό της διάστημα,του δευτέρου ημιχρόνου, ότι όταν αντιμετωπίζει με σοβαρότητα όλα τα παιγνίδια δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Η ομάδα είναι πλέον στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς όσους έχει και ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ και η ΔΑΦΝΗ ΑΘΗΝΩΝ και 2 βαθμούς πίσω από. την πρώτη ΑΜΙΛΛΑ και αν μη τι άλλο δείχνει ότι είναι πολύ κοντά στα μπαράζ ανόδου(ανεβαίνουν 3 ομάδες) και θα παλέψει σκληρά και για την απ ευθείας άνοδο.
Α.Ο.ΓΑΛΑΞΙΑΣ: ΠΑΠΑΔΙΩΤΗΣ-ΦΙΛΛΙΠΑΚΗΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΒΛΑΧΟΣ-ΝΤΟΥΠΗΣ-ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ–ΚΑΤΣΟΥΓΙΑΝΝΗΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΥ-ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ-ΓΙΟΥΡΓΑΣ.
Αγωνίστηκαν και οι: NEBOUT-KASO και ΠΑΤΣΕΛΗΣ.