Β' ΕΠΣΑ

Με ποιοτικό ποδόσφαιρο ο Ηρακλής Περιστερίου 2-0 τον ΠΟΨ, θλίψη για τον Γ. Δουκίρη

Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και παίζοντας ποιοτικό ποδόσφαιρο ο Ηρακλής Περιστερίου νίκησε με 2-0 τον ΠΟΨ και πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα με το ίδιο σκορ στον πρώτο γύρο.

Με τη νίκη του αυτή ο Ηρακλής Περιστερίου έφτασε τους 27 βαθμούς (7-6-5, 22-24 γκ.), ενώ ο ΠΟΨ έμεινε στους 19 βαθμούς (5-4-9, 21-25 γκ)

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν χώρο στους αντιπάλους και έβγαιναν επικίνδυνα στην αντεπίθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές επιλογές στην τελική πάσα. Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Σιώλο να ανοίγει το σκορ στο 26’ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο 44’ ο ΠΟΨ είχε ένα καλό σουτ με τον Συκά που έφυγε άουτ πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ενδιαφέρον με τον Κοντογεώργο να αποκρούσει σε κόρνερ σουτ του Γιώτη στο 53’, ενώ στο 56’ ο Νίτας με σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 58’ ο Συκάς μέσα από την περιοχή σούταρε στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 70΄το λάθος του Κυρίτση που πάτησε την μπάλα μέσα στην περιοχή εκμεταλλεύθηκε ο Νίτας και με πλασέ σημείωσε το τελικό 2-0. Στη συνέχεια ο ΠΟΨ πίεσε για να μειώσει στο σκορ είχε ένα σουτ στο 85’ με τον Συκά, ενώ στο 88’ ο Κυρίτσης με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Άριστος στα καθήκοντά του ο παρατηρητής του αγώνα Ανδρέας Νταγιάκος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Παπαβασιλείου, Δρουγουνάκης, Αναγνώστου (73’ Πάνος), Βλάσσης, Γιαννακόπουλος, Ασφής, Γιώτης, Μήτρος Π. (66’ Ζαγκόβας), Μήτρος Ν. (50’ Ντούλας), Σιώλος, Νίτας (77’ Τζαφέρος).

ΠΟΨ: Κοντογεώργος, Καραγιάννης (46’ Αρτσάνος), Γκόντζος, Τσέλικας, Κυρίτσης, Μπραϊμλάρι (46’ Κανέλλος), Κούρτι, Μαραβελάκης, Συκάς (66’ Κέφης), Λεοντίου, Κωστόπουλος (39’ Λαμπρίδης).

Το Δ.Σ. του “Α.Π.Ο. ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ” εκφράζει τα πιο βαθιά του συλλυπητήρια στον Παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της Ομάδας μας, Γιάννη Δουκίρη, για την απώλεια του πατέρα του !!