Β' ΕΠΣΑ

Η Ελευθερούπολη με ανατροπή 3-1 εκτός τον Γκυζιακό

Είχε τον τρόπο η Ελευθερούπολη να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει εκτός τον Γκυζιακό με 3-1

Οι φιλοξενούμενοι πήραν την τρίτη σερί νίκη τους φτάνοντας τους 33 βαθμούς, ενώ ο Γκυζιακός αν και προηγήθηκε και είχε τη μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, τελικά έφυγε με άδεια χέρια και έμεινε στους 9 βαθμούς παραμένοντας σε δυσχερή θέση.

Στην σχετική ανάρτηση της Ελευθερούπολης αναφέρονται τα εξής:

Πέρασε και από την Κυψέλη η Ελευθερούπολη και μάλιστα με ανατροπή ,διευρύνοντας το αήττητο σερί της στους 6 αγώνες!

Οι παίχτες της Ελευθερούπολης μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς πιέζοντας και χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στο 15′ κόντρα στην ροή του ματς ο Γκυζιακός προηγήθηκε με κοντινό σουτ του Γουδέλη.

Στο 22′ ο διαιτητής καταλόγισε αυστηρό πέναλτι εις βάρος της ομάδας μας, όμως την εκτέλεση του Boshnjaku απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραστέργιος.

Η φάση αυτή έδωσε ώθηση και πείσμωσε τους παίχτες μας οι οποίοι ανεβάζοντας ταχύτητα έχασαν σειρά ευκαιριών με τους, Τελχαι, Σταύρο Συγγρό, Δουληγέρη και Μάριο Καπέλη.
Το γκολ της ισοφάρισης τελικά ήρθε στο 41′ με παλικαρίσια προβολή του Δουληγέρη μετά από ασίστ του Μύττη.

Η μαζική πίεση της “ΕΛΕ” συνεχίστηκε και στο Β’ ημίχρονο και καρποφόρησε στο 58′ όταν ο Κυριάκος Τελχάϊ με πολύ ωραίο συρτό σουτ σημείωσε το 1-2.
Στο 66′ ξανά ο Τελχάϊ πέτυχε το 1-3 με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Γιάννη Καπέλη.
Ακολούθησαν δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα μας με Δουληγέρη και Κατσούδα οι οποίες δεν καρποφόρησαν.

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας έφτασε τους 33 βαθμούς.
Επόμενο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο στην Νέα Ιωνία με αντίπαλο τον Πλάτωνα.
Σας περιμένουμε κοντά μας

Ο Γκυζιακός άνοιξε το σκορ στο 15′ με τον Γουδέλη, ενώ στο 22′ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Καραστέργιος απέκρουσε την εκτέλεση του Μποσνιάκου. Ο Δουληγέρης στο 41′ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο. Ο Τελχάι στο 58′ έκανε το 1-2, ενώ ο ίδιος παίχτης στο 66′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3

ΓΚΥΖΙΑΚΟΣ: Θεοδωράκης, Κουτσαγγελής, Τσαρδάς (70′ Τσακνιάς), Σπιροπάλι (44′ Αμυγδαλάρης), Πάντσι, Κοντίδης, Οικονόμου, Δουλιόγλου, Γουδέλης (84′ Καββαδίας), Μποσνιάκου (73′ Μάντσος), Φίλος.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: Καραστέργιος, Κιαπέκος (78′ Μαρτέκας), Καπέλης Ι., Κατσούδας, Καπέλης Μ. (76′ Κουκος), Μύττης (58′ Γρατσίας), Συγγρός Σ., Σερδενές, Δουληγέρης, Συγγρός Ε. (58′ Ψυλλάκης), Τελχάι.