Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΒΙΝΤΕΟ: ΑΕ Μοσχάτου-Φωστήρας 2-1 με ανατροπή, η ανάρτηση των νικητών, oi δηλώσεις B. Σπάθα

Δείτε το βίντεο του αγώνα ΑΕ Μοσχάτου-Φωστήρας 2-1:

Ομάδα με μέταλλο που δείχνει ότι μπορεί να ονειρεύεται κάτι περισσότερο από μια καλή πορεία δείχνει να είναι το Μοσχάτο που κατέβαλε την αντίσταση του ιστορικού Φωστήρα στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι του 5ου ομίλου, επικρατώντας με 2-1.

Το συγκρότημα του Βασίλη Σπάθα παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, βρήκε τα ηνία να υψώσει ανάστημα και αφού βρήκε απέναντι του έναν… υπνωτισμένο αντίπαλο έκανε την ανατροπή, αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και δημιουργώντας ευκαιρίες στην επανάληψη.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη στα τελευταία επτά ματς για τους πράσινους που βρίσκονται στην 2η θέση μαζί με την Θύελλα Καμαρίου με 17 βαθμούς, ενώ ο “Φονέας” γνωρίζει την δεύτερη ήττα στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις.

Από την άλλη ο Φωστήρας μετά το 0-1 που πέτυχε με σουτ του Κωνσταντινίδη στο 8′ είχε τις ευκαιρίες να κάνει το 0-2, όμως δεν το έκανε και το πλήρωσε.

Λίγα δευτερόλεπτα με την έναρξη του ματς ο Ψυχογιός με σουτ έκανε το 1-1, με τον Πασαλίδη στο 64′ να έχει δοκάρι με σουτ. Στο 68′ ο Ψυχογιός έκανε το σουτ ο Χατζηεμμανουήλ έδιωξε και στην επαναφορά ο Ζελέκου με σουτ έκανε το 2-1.

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Βασίλης Σπάθας) Γιώρας, Σταύρου, Μανιδάκης, Μπέρτζος, Ντούμπερετ, Κατίδης, Ψυχογιός (80′ λ.τρ. Πουλάκης), Βινίσιους, Ευθυμιάδης (76′ Σιώβας), Πασαλίδης (73 Κορνελάτος), Ζελέκου (88′ Φιαμέγκος).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Θυμιος Γεωργούλης) Χατζηεμμανουήλ, Αλεξίου (75′ Κουλούρης), Καλλιμούκος, Αργικλέσι (67 Ασημάκης), Μπιμπισίδης, Πανάκης, Ηλιάδης, Πίσσας (82′ Κουτσούμπας), Πετριτάι (62′ Παληγεώργος), Κωνσταντινίδης, Μπερνιδάκης.

Αποτελεί έναν προπονητή που με τη δουλειά του αποδεικνύει ότι κερδίζει το σεβασμό όσο περνούν τα χρόνια δείχνοντας ότι αποτελεί έναν από τους πιο εξελίξιμους κόουτς στις εθνικές κατηγορίες.

Ο Βασίλης Σπάθας οδηγεί το Μοσχάτο σε πορεία πρωταθλητισμού μετρώντας σε 8 ματς πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και μόλις μια ήττα στην πρεμιέρα με τον Πανθηραϊκό με τον ίδιο να μιλάει στην ιστοσελίδα μας μετά τη νίκη απέναντι στο Φωστήρα λέγοντας

“Ήταν πραγματικό ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως. Αιφνιδιαστήκαμε που μείναμε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά όμως αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες που βρήκαν το σθένος να ξαναμπούν στο ματς και αντέδρασαν εξαιρετικά. Είχαμε καλή εικόνα στο α’ μέρος παρότι ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς. Στο β’ μέρος ήταν ένας μονόλογος για εμάς και οι παίκτες μου ήταν άψογοι στις τακτικές οδηγίες που δώσαμε στο ημίχρονο και θεωρώ πως κάναμε το καλύτερο β’ ημίχρονο από την αρχή της σεζόν. Είχαμε μια πάρα πολύ καλή τακτική και μετά το 2-1 και το σημαντικό είναι ότι δεν απειληθήκαμε ποτέ από τον αντίπαλο. Συγχαρητήρια στον κόσμο του Μοσχάτου και ελπίζω η συνέχεια να είναι ανάλογη”.

Ενώ στην ανάρτηση των νικητών αναφέρονται τα εξής:

Στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι – και ενδο δημοτικό – της Γ’Εθνικής, νικήτρια ήταν η ομάδα μας με σκορ 2-1 και με ανατροπή στο σκορ. Αφού η ΑΕΜ βρέθηκε στο ημίχρονο, πίσω στο σκορ με 0-1.
Σίγουρα η καλύτερη εμφάνιση της αγαπημένης μας ομάδας, που θα μπορούσε να έχει βάλει κι άλλα γκολ. Παίζοντας ποδόσφαιρο ολοκληρωτικό και εξαφανιζοντας την πολύ καλή ομάδα του Φωστηρα, από το γήπεδο.
Όλοι οι παίχτες της ομάδας μας είναι διακριθείς, η πράγμα που πιστώνεται η τεχνική μας ηγεσία αποκλειστικά.
Λάτρεψα τον υπέροχο Βινίσιους, τον καταπληκτικό Ψυχογιό, τον αλάνθαστο Κατίδη, τον δημιουργικό Σταύρου, τον τεράστιο Πασαλίδη, τον σούπερ Ζελέκου.
Την αμυντική μας λειτουργία, με Μπερτζο, Ντούμπερετ και Μανιδάκη. Τον μαχητή Ευθυμιάδη και την απόλυτη σιγουριά που προσφέρει ο εξαιρετικός μας τερματοφύλακας Γιώρας.
Και όλα τα παιδιά που μπήκαν αλλαγή και πρόσφεραν το 100%, των προσδοκίων μας.
Ευχαριστούμε όλους, για την σπουδαία αυτή πορεία στον δύσκολο όμιλο, της Γ’ Εθνικής που συμμετέχουμε.
Μοσχαταρα στα όμορφα, Μοσχαταρα και στήριξη ακόμη και στα δύσκολα.