Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τα πατήματά του ο Ιωνικός στο πρώτο φιλικό με Μανδραϊκό που έληξε με λευκή ισοπαλία-Εντυπωσιακός ο κόσμος του Ιωνικού, πολλές οι επώνυμες παρουσίες, δηλώσεις τεχνικών, παικτών και παραγόντων (βίντεο και ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΦΩΤΗΣ ΚΑΤΣΟΥΦΗΣ

Μπορεί να μην κέρδισε ο Ιωνικός Νικαίας στο πρώτο του φετινό φιλικό όπου έμεινε στο 0-0 στο εντός έδρας ματς με τον Μανδραϊκό του Βασίλη Σπάθα ωστόσο άφησε πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια.

Πολύ περισσότερο από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο όπου είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και απόλυτη υπεροχή.

Πρόσημο θετικό είχε η πρώτη φιλική αναμέτρηση του Ιωνικού κόντρα στον Μανδραϊκό, παρότι το παιχνίδι έληξε με «λευκή» ισοπαλία (τελικό σκορ 0-0). Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη είχε ανά διαστήματα καλές στιγμές, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Τα πρώτο δεκάλεπτο είχε έναν αναγνωριστικό τόνο (πρόκειται άλλωστε και για το πρώτο φιλικό του Ιωνικού μετά από την έναρξη της προετοιμασίας) και σημαδεύτηκε δυστυχώς από τον τραυματισμό του Γκοτσούλια στο χέρι – γεγονός που άλλαξε τα σχέδια του προπονητή αφού στη θέση του αμυντικού μέσου των κυανόλευκων πέρασε ο Δημολιός και σαν «εξάρι» αγωνίστηκε ο Δημακάκος. Ο Γκοτσούλιας υπέστη κάταγμα στο μετακάρπιο αλλά θα μπορεί να αγωνίζεται.

Ο Ιωνικός, στη συνέχεια, αύξησε την απόδοσή του σημειώνοντας μάλιστα διαδοχικές φάσεις. Αρχικά, ο Παντελίδης έκανε μια πολύ καλή σέντρα στο ύψος του πέναλτι με τον Καραγιάννη να αστοχεί. Ο Σάμιος, έπειτα, είχε δύο σημαντικές στιγμές στο 20ο και στο 30ο λεπτό αφού βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μπροστά στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων χωρίς να κατορθώσει να μετουσιώσει κάποια σε τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νικαιώτες απείλησαν με κάποια σουτ κυρίως από μακρινή απόσταση, ενώ ως στιγμή του 45λέπτου χαρακτηρίζεται η επέμβαση του τερματοφύλακα Κυρίτση σε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μανδραϊκού. Να σημειωθεί πως υπήρξαν αρκετές αλλαγές στη διάρκεια της επανάληψης.

Ο Μανδραϊκός του Βασίλη Σπάθα στηρίχτηκε στους γρήγορους και επικίνδυνους Μπορίς και Πασαλίδη.

Δυναμικότατο «παρών» έδωσε για ακόμη μια φορά ο κόσμος του Ιωνικού γεμίζοντας τις θύρες που είχαν ανοίξει για το φιλικό.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης (Κυρίτσης 45’), Παντελίδης (Πλατέλλας 45’), Ντιακιτέ (Μητσιογιάννης 60’), Σκόνδρας (Μαντζώρος 45’), Δημακάκος (Αβράμης 85’), Ντάλας (Τουρούκης 65’), Γκοτσούλιας (α.λ.τ Δημολιός 5’), Καραγιάννης (Κοσμίδης 65’), Θέος (Καρέλης 45’), Σάμιος (Καρυτινός 75’), Κουϊρουκίδης (Τζορτζ Ουμπόσο-υπό δοκιμή 60’)

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ: Ιωσήπου, Βλαχόπουλος, Τσακίρης, Ντούμπερετ, Στρατάκης, Μπούσι, Κατσικιάς, Χαλκιάς, Μελετίδης, Πασαλίδης, Μπόρις. ‘Επαιξαν και οι Στύλλα-Ριζάι-Κωνσταντινίδης-Μαυρίδης-Πορανίδης

Το ματς παρακολούθησαν ο Αλέξης Κούγιας, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ιωνικού, ο αντιδήμαρχος Γιάννης Μπακατσέλος, παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Τότης Φυλακούρης, οι γνωστοί προπονητές Δημήτρης Καλιακούδης, Δημήτρης Αλειφεράκης, Νίκος Μαρωνίτης, ο ποδοσφαιριστής Μαριόλης, ο πιστός φίλος του Ιωνικού Ισίδωρος Φαραντάκης και ο Αποστόλης Φράγκου και φυσικά ο Καλαϊτζίδης, ο Πρέκας από τον Ερμή Κορυδαλλού και ο παλαίμαχος άσος και τεχνικός Χρήστος Πολύζος και από το site sportactive.gr ο Στάθης Γιάπαππας και ο συνάδελφος Νίκος Αβραμίδης.

Για μια ακόμα φορά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα με τύμπανα, βεγγαλικά, καπνογόνα δημιούργησε ο κόσμος του Ιωνικού.