Α' ΕΠΣΑ

Στα πέναλτι η πρόκριση του Ολυμπιακού Λιοσίων επί του Φωστήρα Ηλιούπολης

Την διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο Ολυμπιακός Λιοσίων για να περάσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ και να αφήσει εκτός τον Φωστήρα Ηλιούπολης.

Το σκορ άνοιξε ο Κυριάκης στο 4′ για τον Ολυμπιακό, με τον Λαμπρόπουλο να κάνει το 2 – 0 στο 33′. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» θα γράψουν το 3 – 0 με τον Πουρσανίδη και όλα έδειχναν πως θα πάρουν μία εύκολη πρόκριση. Οι «κιτρινόμαυροι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο β′ μέρος έκαναν απίστευτο come back. Την αρχή έκανε ο Γιαννακόπουλος στο 49′ που μείωσε σε 3-1, ενώ στο 79′ ο Κουρούπης θα κάνει το 3 – 2. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ποντικάκος θα διαμορφώσει το 3 – 3 και θα στείλει τις δύο ομάδες στην διαδικασία της παράτασης. Εκεί δεν υπήρξε μεταβολή στο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στα πέναλτι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν στόχο, καθώς και τα τρία πέναλτι που εκτέλεσαν έφυγαν άουτ. Με τον τρόπο αυτό, ο Ολυμπιακός Λιοσίων θα βρεθεί στην κληρωτίδα για την επόμενη φάση.

Ολυμπιακός Λιοσίων: Κουρουπάκης, Πασαδάκης (76′ Σκελασβίλι), Ζέρβας (56′ Βιτωράτος), Καπούλας, Κυριάκης, Καραμπίνης, Λαμπρόπουλος (72′ Γεωργακόπουλος), Κοτούλιας, Αθανασιάδης (46′ Κάιδος), Γεωργιάδης, Πουρσανίδης

Φωστήρας Ηλιούπολης: Ντόνι, Παπίγκου, Ποντικάκος, Ασωνίτης, Βουλτσίδης, Γιαννακόπουλος, Τσιάπουρας (46′ Μαλάι), Βενέτι (78′ Σάχου), Κουτσοβέλης (46′ Κυριαζής, Φάρος, Κωστελέτος (46′ Αίβάζης)